„Bez kobiet nie byłoby podziemia, bo jak mężczyzn po trzynastym grudnia zamknęli, to kobiety się świetnie zorganizowały. Wydawały prasę, robiły audycje radiowe. Mówiono o nich Damska Grupa Operacyjna.” Kobiety Solidarności, materiały odrzucone, Marta Dzido
Czym się różni Solidarność kobiet od Solidarności mężczyzn? I to jest pytanie o różnice zarówno w doświadczeniach, jak i perspektywach.
Co jest w tym temacie takiego ważnego lub wciągającego, że warto do niego wracać?
Czego możemy się nauczyć od bohaterek książek Marty Dzido?
Doświadczenie kobiet z Solidarności można podzielić umownie na dwie fazy: 1) Wspólnoty, organizacji, podziemia i 2) Wygumkowywania kobiet z historii, znikania ze sceny politycznej, zapominania tej części dziedzictwa „S”, która była oparta właśnie na pracy kobiet. Czy były jakieś błędy po stronie kobiet? Co możemy coś zrobić inaczej, żeby to się nie powtórzyło?
Jak młodzież reaguje na film Marty Dzido? Czy to jest historia, która w ogóle ich interesuje?
Rozmawiać będą 3 wspaniałe kobiety:
Marta Dzido – autorka powieści „Ślad po mamie”, „Małż”, powieści hipertekstowej „Matrioszka”, książki reporterskiej „Kobiety Solidarności”, powieści „Frajda”. Absolwentka PWSFTviT w Łodzi. Autorka zdjęć do filmu Podziemne państwo kobiet. Jako scenarzystka, współreżyserka i współproducentka (z Piotrem Śliwowskim) zrealizowała dokumenty: Paktofonika- hip-hopowa podróż do przeszłości, Downtown – Miasto Downów, Solidarność według kobiet, oraz Siłaczki.
dr Agnieszka Jankowiak-Maik – nauczycielka, publicystka i aktywistka edukacyjna, znana w sieci jako Babka od histy. Autorka książki “Historia, której nie było”. Laureatka XIV edycji Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, „Medalu Wolności Słowa” Grand Press w kategorii „Obywatel(ka)” oraz tytułu Wielkopolski Nauczyciel Roku 2021. Wiceprezeska Fundacji Muzeum Historii Kobiet.
Marta Madejska – archiwistka społeczna, kwerendzistka, pisarka, okazjonalnie redaktorka. Autorka książki reportażowej „Aleja Włókniarek”. Laureatka Nagrody Literackiej Złoty ExLibris i Punktu dla Łodzi. Od 2010 r. nieprzerwanie związana ze Stowarzyszeniem Topografie.
Oglądajcie i/lub słuchajcie nas 11.12.2023 r. (poniedziałek) o godz. 19.00 na FB Dziewczyn do polityki.
Wydarzenie wspiera Mediateka Memo, Muzeum Historii Kobiet i Babka od histy.