Przejdź do treści

Lokalna edycja

Myślisz sobie czasem, że osoby które zarządzają Twoim miastem lub gminą to doświadczeni fachowcy stawiający dobro mieszkanek i mieszkańców zawsze na pierwszym miejscu? Wrażliwi na nierówności, skoncentrowani na przeciwdziałaniu katastrofie klimatycznej, rozumiejący, że wspólnota ma służyć wszystkim mieszkańcom i być dobrym miejscem do życia, pracy, rozwoju i odpoczynku?

My też nie. Wydaje Ci się, że zrobiłabyś to lepiej? To może być prawda!

***

Odsetek kobiet na różnych szczeblach władzy samorządowej nie przekracza 30%. W przypadku władzy wykonawczej, prezydentek, wójtek, burmistrzyń jest mniej niż 10%. Badania pokazują, że młode kobiety są nadzieją polskiej polityki – są dobrze wykształcone, świadome, otwarte – za rzadko zabierają głos, za często przepraszają, unikają rozgłosu.  Dotychczas statystyczny polski radny był mężczyzną po 50. roku życia, z wykształceniem policealnym lub średnim. Pora to zmienić! 

Samorządy są podstawą demokracji. Samo-zarządzające i niezależne wspólnoty, operujące własnym budżetem, lokalnymi zasobami i możliwościami to ogromny potencjał! Tym większy im bardziej autorytarna i despotyczna jest władza centralna. Dlatego tak ważna jest reprezentacja.

W ramach lokalnej edycji „Dziewczyn do polityki” uczestniczki programu będą zdobywać wiedzę i umiejętności w następujących obszarach:

  1. Gdzie jestem teraz w swojej działalności politycznej, a gdzie chcę być? Czego potrzebuję, żeby tam dotrzeć? Jak indywidualny plany działań może mi w tym pomóc?
  2. Czym jest i jak rozwijać elastyczność psychologiczną? Jakie mam wartości i jak je wcielam w życie? Co mnie wspiera, a co hamuje w drodze do polityki, czyli o funkcjonalności trudnych przekonań. O uspójnianiu myślenia na rzecz zaangażowanego działania.
  3. Jak działa samorząd? O poszerzaniu perspektywy, czyli o łączeniu przeszłości z teraźniejszością i przyszłością w kontekście planowania skutecznych działań angażujących lokalne społeczności. Jak efektywnie działać w polityce lokalnej: zbiór dobrych praktyk i inspiracji.
  4. Co muszę wiedzieć o zmianach klimatu? Samorządy wobec polityki ograniczania emisji gazów cieplarnianych i ochrony klimatu. Jak zaangażować obywatelki i obywateli na rzecz ochrony środowiska?
  5. Jak zrobić skuteczną kampanię wyborczą? Jak ją sfinansować, czyli co mi wolno, a czego nie? Kampania w sieci, kampania na ulicach: know how i dobre praktyki. Jak przemawiać, żeby poruszać serca i umysły?

W ramach tej edycji szkoleń, zaproponowałyśmy dwa tryby uczestnictwa – stacjonarnie i on-line

W ramach uczestnictwa stacjonarnego zaprosiłyśmy początkujące polityczki, zdeterminowane do startu w wyborach samorządowych, które gotowe są poświęcić czas i wziąć udział we wszystkich działaniach projektowych (10 spotkań: 5 stacjonarnych, 5 on-line). Bardzo zależało nam na spotkaniu z osobami, które są gotowe skorzystać z programu, ale także współtworzyć go dla innych kobiet swoimi pomysłami, doświadczeniem, kreatywnością. Program nie jest gotowy, będziemy tworzyć go razem! Zatrudniamy wspaniałe ekspertki, praktyczki i teoretyczki, w obszarach polityki lokalnej, mieszkalnictwa, ekologii, edukacji, wizerunku, mediów (także społecznościowych), budowania sojuszy, negocjacji. Uczestniczki tej edycji programu stworzą własne plany działań i skorzystają ze wsparcia mentorskiego doświadczonych kobiet.

Terminy zjazdów stacjonarnych: 30.09 -1.10.2023, 21-22.10.2023, 18-19.11.2023, 2-3.12.2023, 13-14.01.2024

Uczestnictwo on-line. Rozumiemy, że w gorącym okresie przedwyborczym może być krucho z czasem. Zaprosiłyśmy także kobiety interesujące się polityką, rozważające start w wyborach lub wsparcie innych kandydatek, do udziału w formie zdalnej – poprzez naszą platformę szkoleniową, na której znajdziecie cykl 5 spotkań i bazę wiedzy dotyczącej polityki samorządowej. Tutaj obecność nie będzie obowiązkowa, a wziąć udział można w wybranym przez siebie czasie (choć oczywiście wspaniale byłoby się spotkać w czasie zjazdów on-line). 

Terminy zjazdów on-line: 25-26.11.2023, 9-10.12.2023, 27-28.01.2024, 10-11.02.2024, 24-25.02.2024.

***

Udział w programie jest bezpłatny, ale uczestniczki pokrywają koszty przejazdów i noclegów w Łodzi. Zaprosiłyśmy tylko osoby, które nie biorą w tym samym czasie udziału w innych podobnych programach. Zależy nam by jak najwięcej kobiet skorzystało z oferowanych przez nas i inne organizacje programów.

Rekrutacja trwała do 15.09.2023 r. i zakończyła się dużym sukcesem, bo zgłosiło się do nas ponad 300 osób!

Informacje o zakwalifikowaniu się do projektu dotarły na Wasze skrzynki mailowe. Do zobaczenia wkrótce!