Przejdź do treści

Live: Młodzież, aktywizm, polityka / *niepotrzebne skreślić

    „Reprezentantów pokolenia Z można dostrzec na schodach galerii handlowej, koncertach czy oczekujących na rozmowę kwalifikacyjną. Smartfony stanowią nieodłączne elementy ich outfitu, podobnie jak najmodniejszy aktualnie model sneakersów. Kim są Zetki?” – czytamy na stronie Infuture Institute, jako wprowadzenie do raportu o pokoleniu Z.

    Nas interesuje:

    •  Jakie tematy społeczne i polityczne są dla nich ważne?
    • Czy aktywizm i polityka są im do czegokolwiek potrzebne?
    • Jak wyobrażają sobie wchodzenie w dorosłość we współczesnej Polsce? Czy planują zostać, czy wyjechać za granicę?
    • Na kogo będą głosować w najbliższych wyborach parlamentarnych?

    Porozmawiamy z czterema nastolatkami:
    Julia Monkiewicz – przewodnicząca Komisji Edukacji Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska. Współzałożycielka ciałopozytywnego projektu „Poznaj się” oraz członkini fundacji RÓWNiE. Uczennica Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego „Lingwista”. Na co dzień interesuje się tematami w dziedzinach ochrony środowiska, praw zwierząt oraz praw człowieka. Szczególnie ważne jest dla niej równouprawnienie wszystkich grup społecznych.
    Maja Włodarczyk – uczennica XXVI LO w Łodzi, wiceprzewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta w Łodzi. Zaangażowana w pojawianie się w szkołach różowych skrzyneczek. Chciałaby, żeby młode dziewczyny nie bały się „wchodzić do polityki” i żeby zobaczyły, jak ważny jest ich głos.
    Joanna Ziółkowska – sekretarz oraz Radna Młodzieżowej Rady Miasta Wrocławia. Współorganizator pokojowej manifestacji ponad podziałami w sprawie wolnej Ukrainy oraz protestu „ODRAtujmy nasze rzeki”. Wiceprzewodnicząca Komisji ds. zdrowia mającej na celu przebadanie uczniów szkół średnich pod kątem wad postawy.
    Aleksandra Żurańska – wiceprzewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Sopotu; przewodnicząca komisji promocji, twórczyni grafik. Uczennica drugiej klasy profilu humanistycznego w IILO w Sopocie. Chętnie debatuje w formacie oxfrodzkim, szczególnie nad tezami politycznymi. Bliskie są jej sztuka, muzyka, psychologia i socjologia. Wierzy, że edukacja to klucz do wszystkiego.

    Prowadząca:
    Anna Jurek
    – filozofka i edukatorka, związana ze Stowarzyszeniem Tkalnia. Wiceprezeska Fundacji SPUNK. Dla Newsweek Extra Psychologia Nastolatka rozmawia z młodzieżą o dorastaniu, szukaniu sensu i odnajdywaniu się w świecie.

    Oglądajcie live w poniedziałek 01.09.2022 r. o godz. 18.30 na FB Stowarzyszenia Tkalnia.

    Matronują i patronują nam:
    ▪️ SPUNK Fundacja Nowoczesnej Edukacji
    ▪️ Młodzieżowa Rada Miejska w Łodzi
    ▪️ Nieszablonowa pedagożka
    ▪️ SZAJN Magazyn

    Cytowany raport o Generacji Z znajdziecie tutaj: https://infuture.institute/raporty/pokolenie-z/

    LIVE OBEJRZYCIE TUTAJ