Przejdź do treści

Katalog samorządowczyń

    Będziemy Wam przedstawiać kobiety działające w samorządach, które aktywnie działają na rzecz swoich społeczności lokalnych. Zadamy im kilka pytań dot. polityki samorządowej. Ich odpowiedzi dadzą nam szerszą perspektywę na to, po co iść do polityki samorządowej i jak w niej skutecznie działać.

    To będą radne, burmistrzynie, wójtki, sołtyski, a może nawet prezydentki.

    Joanna Wowrzeczka – artystka malarka i socjolożka sztuki, wykładowczyni akademicka, redaktorka, działaczka społeczna. radna miasta Cieszyna. W 2018 roku została radną Miasta Cieszyna, jako jedna z trójki radnych wybranych z ramienia „KWW Siła”. Uzyskała 491 głosów, co stanowiło najwyższy wynik w okręgu (16,31% głosów) i drugi najwyższy w skali całego miasta. Członkini zarządu Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego (Krytyki Politycznej), prezeska Fundacji Miejski Nurt. Kandydatka na Burmistrzynię Cieszyna w wyborach samorządowych 2024. W czym tkwi istota samorządności, czyli pytania i odpowiedzi od Joanny.

    Marta Bejnar-Bejnarowicz – Architekt, Radna Miasta Gorzowa Wlkp., przewodnicząca Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, członkini Stowarzyszenia Ruch Miejski Ludzie Dla Miasta i Związku Stowarzyszeń Kongres Ruchów Miejskich, aktywistka klimatyczna, mediatorka; Właścicielka autorskiego biura projektowego; Zapalona rowerzystka. Czy polityka samorządowa to obszar do współpracy, czy do rywalizacji, czyli pytania i odpowiedzi od Marty.

    Marta Smejda – od 2019 roku Sołtyska sołectwa Wolbórz. Ważne są dla niej integracja międzysołecka i budowanie marki Sołtysa jako osoby, która zna, rozumie i chce być orędownikiem potrzeb swoich mieszkańców.
    Razem z 3 innymi sołtyskami powołały na FB inicjatywę o nazwie „Sołtysko wyjdź przed szereg”, która obecnie skupia ponad 1700 sołtysek z całej Polski. Uczestniczka poprzedniej edycji „Dziewczyn do polityki”, a także programu WZMOCNIONE z ramienia programu Ashoka Polska i Magovox i Szkoły Liderów. Absolwentka XVI edycji Szkoły Liderów PAFW, jedna z organizatorek projektu Zakorzenione – liderki dla środowiska. Czy sołtyski się wspierają, czyli pytania i odpowiedzi do Marty.

    Elżbieta Zakrzewska – polska polityk i samorządowiec, posłanka na Sejm VI kadencji. Człowiek Roku 2010 – Nowin Jeleniogórskich. Odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi (1998). Od 2017 r. Przewodnicząca rady krajowej Unii Pracy. Od 2018 burmistrz Kowar. Miasto znajduje się w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, na pograniczu Karkonoszy, Rudaw Janowickich i Kotliny Jeleniogórskiej w Sudetach Zachodnich. Czy bycie burmistrzynią jest trudniejsze niż bycie burmistrzem, pytania i odpowiedzi od Elżbiety.

    Monika Chabior, Zastępczyni Prezydenta Miasta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

    DDP: Z czego jesteś dumna w swojej pracy? MC: Organizujemy Gdański Tydzień Demokracji, a w jego ramach m.in. Gdańskie Lekcje Obywatelskie. Promujemy powszechne wybory do samorządów szkolnych. Mamy Rzeczniczkę Praw Uczniowskich, której zadaniem jest koordynowanie działań na rzecz przestrzegania i promocji praw uczniowskich. Bardzo jestem dumna z Gdańskiego Centrum Mediacji Szkolnej i Rówieśniczej, w ramach którego mediatorzy prowadzą zajęcia z mediacji, facylitacją i mediują w sytuacjach konfliktowych w szkole, i z tego, co zrobili moi współpracownicy, i to jest Gdański Model Dostępnej Szkoły, który właśnie testujemy. To mały wycinek mojej pracy, ale z pewnością udany. Więcej.