Przejdź do treści

Dobre praktyki lokalne

    Ruszamy z cyklem Dobre praktyki lokalne, żeby promować działania, które są łatwe do zaszczepienia w większych i mniejszych społecznościach lokalnych. Czasem nie trzeba, mówiąc kolokwialnie, wyważać otwartych drzwi, tylko uczyć się od innych i dostosowywać pomysły, inicjatywy, zadania lokalne do potrzeb danego terenu i społeczności.

    Las pamięci – w Poznaniu powstał już drugi Las Pamięci. Pierwszy znajduje się w spokojnym zakątku nekropolii na Junikowie, drugi na terenie cmentarza Miłostowo. Prochy zmarłych chowane są w biodegradowanych urnach na leśnym obszarze, do którego nie ma bezpośredniego wstępu. Przy wejściu do wydzielonego terenu znajdują się dwie tablice, na których można umieścić imiona i nazwiska zmarłych, a także znicze lub kwiaty. Więcej informacji.

    Rewolucja transportowa w Nowym Yorku – „Zbudowaliśmy ponad 600 km ścieżek rowerowych i ponad 60 skwerów oraz uruchomiliśmy siedem nowych tras szybkiej komunikacji autobusowej w mieście. W większości przypadków używaliśmy tylko podstawowych narzędzi pracy działu transportu, które mieliśmy pod ręką — takich jak farby i donice, znaki i sygnały drogowe. Po prostu stosowaliśmy je inaczej niż dotąd.” – Janette Sadik-Khan, legendarna dyrektorka Biura Transportu miasta Nowy Jork dla Res Publica Nowa.

    Sylwester bez fajerwerków – „Pamiętajmy, że sztuczne ognie mogą stanowić zagrożenie dla osób, które je odpalają, bądź znajdują się w pobliżu. Huk petard szkodzi zwierzętom, zarówno dzikim, jak i domowym. Przypominamy, że zgodnie z uchwałą Rady Miasta Zakopane podjętą w 2019 roku, obowiązuje całoroczny zakaz używania petard, fajerwerków i innych materiałów pirotechnicznych na terenie Miasta Zakopane w miejscach dostępnych publicznie – informują władze Zakopanego.” – pisze Maciej Zubel dla PAP.

    Polski Alarm Smogowy – inicjatywa, która rozrosła się do kilkudziesięciu lokalnych alarmów smogowych w kraju i znalazła się w grupie trzech finalistów nominowanych do nagrody Earthshot Prize Awards w kategorii “Ochrona powietrza”, wyróżnioną za jedną z najskuteczniejszych na świecie kampanii społecznych na rzecz ochrony środowiska. Polski Alarm Smogowy jest organizacją ponadpartyjną, współpracującą z samorządami, organizacjami pozarządowymi i środowiskami naukowymi oraz z każdym, komu leży na sercu czyste, nieskażone zanieczyszczeniami powietrze, jak również zdrowie polskich obywateli.

    Edukacja seksualna – Łódź na najdłużej działający program edukacji seksualnej finansowanej z budżetu miasta, od 2012 r. Zadanie publiczne “Profilaktyka ciąż wśród nastolatek, chorób przenoszonych drogą płciową, w tym profilaktyka HIV” (nazwa długa, że hej!) powstało z inicjatywy Aleksandry Dulas i AnnaJurek z Spunk Fundacja Nowoczesnej Edukacji. W działaniach wspierali je: Radny Bartosz Domaszewicz, ówczesny Wiceprezydent Miasta Tomasz Trela i Prezydent Hanna Zdanowska. Edukacja seksualna powinna być finansowana z pieniędzy publicznych i można to zrobić na różne sposoby. Na grafikach znajdziecie kilka z nich.

    Rady młodzieżowe – mówić, że głos młodych jest ważny to tylko punkt wyjścia. Trzeba się w niego wsłuchiwać i razem projektować działania, które wychodzą na przeciw potrzebom młodzieży. W czerwcu 2021 r. weszła w życie ustawa wprowadzająca młodzieżowe rady na wszystkich szczeblach samorządu lokalnego, czyli na poziomie gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich. Jest więc szerokie pole do włączania młodych w życie publiczne i obywatelskie. Dlaczego głos młodych jest ważny mówią: Julia Monkiewicz z Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska i Nawojka Eckhardt z Młodzieżowa Rada Miejska w Łodzi.