Przejdź do treści

Kto z nami działa?

    Po szeregu szkoleń, spotkań i live’ów osoby biorące udział w projekcie mają więcej wiedzy i umiejętności, które mogą wykorzystać w praktyce. I to właśnie robią! Na bieżąco przedstawiamy Wam sylwetki postaci tworzących kampanię „Dziewczyny do polityki” razem z ich działaniami lokalnymi. Więcej informacji o nich znajdzie w naszych social mediach.

    Fot. HaWa

    Marta Smejda – od 2019 roku Sołtys sołectwa Wolbórz. Razem z 3 innymi sołtyskami powołały na FB inicjatywę o nazwie „Sołtysko wyjdź przed szereg”, która obecnie skupia ponad 1000 sołtysek z całej Polski. Będzie startować w najbliższych wyborach samorządowych i razem z lokalną społecznością nadal tworzyć wspólne przestrzenie małych ojczyzn.

    Wioletta Olejarczyk – rolniczka i zielarka, fitoterapeutka. Zajmuje się ekologią, rolnictwem agroekologicznym, społecznościami żywnościowymi: Kooperatywy Spożywcze, RWS-y (Rolnictwo Wspierane przez Społeczność), zachowywaniem nasion tradycyjnych odmian warzyw, edukacją o suwerenności żywnościowej. Rzem z Barbara Kurek prowadzą podcast „Podwórkowe Opowieści Agroekologiczne”.

    Aleksandra Kosiorek – zawodowo prawniczka, społecznie aktywistka, prywatnie żona, mama. Pochodzi z Gdyby. Współtworzy grupę prawniczek prężnie działających na rzecz prawo prokreacyjnych, w tym prawa do aborcji – Prawniczki Pro Abo. Specjalistka prawa medycznego, od 11 lat pracę jej kancelarii nakierowuje na sektor ochrony zdrowia.

    Anna Niezgodzka – pochodzi z Bytomia i mówi o sobie: „Prawdziwa ślonsko frelka ze mnie”. Ślązaczka, której zależy na tym, żeby ta grupa była uznana za mniejszość etniczną, a język śląski był nauczany w szkole. Działa w Federacji Młodych Socjaldemokratów i jest przewodniczącą koła w Bytomiu. W ramach naszych działań, razem z Ewą Surowiec i Emilią Skibińską prowadzą „Społeczną inwentaryzację drzew”. Im więcej będziemy wiedzieć o drzewach, tym lepiej będziemy je chronić m.in. przed nieuzasadnionymi wycinkami – mówią.

    Ania Niewiadomska – logistyczka z wykształcenia, z wyboru work plannerka w korporacji związanej z IT. Przewodnicząca młodzieżówki Inicjatywa dla Młodych oraz członkinii partii Inicjatywa Polska. Asystentka społeczna Przewodniczącej tego ugrupowania – posłanki Barbary Nowackiej. Obecnie działa jako koordynatorka regionalna w kolejnej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+.

    Anna Pięta – aktywistka społeczna i klimatyczna, ekspertka ds. zrównoważenia w modzie i autorka podcastu Muda Talks (o zrównoważeniu, ekologii i ekonomii cyrkularnej). Otworzyła pierwszy w Polsce butik cyrkularny dla marki Ubrania do Oddania i jest autorka programu odnawiania odzieży w ramach programu 4F change X Ubrania do Oddania. Przygotowuje dla nas stronę poświęconą tematowi greenwashingu i szykuje podcast w tym temacie.

    Dagmara Adamiak – ma 26 lat i jest pracownicą samorządową i prawniczką zaangażowaną przede wszystkim w sprawy kobiet, osób młodych oraz dotyczące polskiej edukacji, szeroko pojętej równości i walki o demokratyczne państwo prawa. Jest założycielką i prezeską Fundacji RÓWNiE, w ramach której udziela darmowego wsparcia prawnego osobom z doświadczeniem przemocy i dyskryminacji.

    Monika Kotulak – zawodowo zajmuje się ochroną przyrody, skupiając się na zachowaniu najdzikszych miejscach w Europie. Lewicowe serce dba o dobrobyt ludzi, który jednocześnie można pogodzić z zachowaniem dziewiczej przyrody, a z jej zasobów korzystać tak, żeby wystarczyło dla wszystkich istot. W ramach naszych działań razem z …. przygotowuje podcast o postwzroście. Postwzrost (ang. postgrowth) to zbiorcza nazwa na określenie różnych koncepcji przyszłości bez wzrostu. Koncepcje te różnią się w szczegółach, ale mają jedną wspólną cechę: kwestionują możliwość oraz potrzebę dalszego wzrostu, który niszczy podstawy naszego życia na planecie, a jednocześnie w dużej mierze nie służy już faktycznej poprawie jakości życia ludzi oraz innych istot zamieszkujących Ziemię. – źródło: https://postwzrost.pl/

    Patrycja Durska – z urodzenia Poznanianka, z wyboru Krakowianka. Mama dwójki dzieci, które są dla niej motywacją, aby działać – społecznie i obywatelsko. Zawodowo aktorka i instruktorka teatralna. Pracuje z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi oraz seniorami. Od ośmiu lat działaczka Związku Zawodowego Aktorów Polskich. Od dwóch i pół – działa w ruchu Polska 2050, m.in. koordynuje małopolską grupę Prawa Kobiet. 

    Katarzyna Nowakowska – instruktorka harcerska z 11-letnim stażem, harcmistrzyni, aktywistka, prywatnie mama trójki dzieci, zawodowo analityczka, a z wykształcenia matematyczka. Zaangażowana społecznie i politycznie w ruch Polska 2050. Szczególnie ważne są dla niej prawa dzieci i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. Chce lepszej edukacji i mądrej polityki.