Przejdź do treści

5 zjazd, kontakt z mediami i debatowanie

  Ostatni zjazd stacjonarny obejmował dwa tematy: 1. Wystąpienia publiczne i relacje z mediami z Michałem Siegiedą, 2. Debatowanie z Wojciechem Muzalem.

  1. Wystąpienia publiczne i relacje z mediami z Michałem Siegiedą. Żeby dobrze przygotować się do wystąpień publicznych, trzeba m.in. odpowiedzieć sobie na pytanie: Z czym chcę zostawić odbiorcę po swoim wystąpieniu? To może być jedna myśl, przekonanie, refleksja, ale konkretna i wyrazista. Dziennikarzy i dziennikarki traktować ani jako przyjaciela, ani jako wroga, układać relacje mądrze trzymając zawodowy dystans, odpowiadać na telefony, zaproszenia do programów, znaleźć zastępstwo, jeśli same nie możemy się pojawić w studio, zgłaszać tematy do podjęcia w mediach. Ile możemy powiedzieć dziennikarce/rzowi? Tyle, ile chcemy. Rozmawiałyśmy także o tym, jak przygotować się do setki, jak zadbać o wygląd, żeby nie musieć się nim przejmować, jak wypowiadać się, by zostać zrozumianą, jak poradzić sobie z pytaniami z „tezą”, aroganckimi i agresywnymi pytaniami, jak wprowadzać swój wątek do rozmowy i co zrobić, gdy w rozmowie, pojawia się nam pustka w głowie.

  2. Debatowanie z Wojciechem Muzalem. Uczestniczki tego spotkania uczyły się, jak debatować w rozmowach, w których mamy określony czas na wypowiedź, w których osoba prowadząca spotkanie zadaje podchwytliwe pytania, w których formuła jest mniej formalna i można odwoływać się do wypowiedzi innych osób. Debaty były prowadzone w grupach w zależności od wielkości miast, z których pochodziły uczestniczki i w odniesieniu do typowych dla danych społeczności tematów.

  Przed pójściem na wywiad do radia lub tv, warto zapytać o to: czy program będzie na żywo, jacy inni goście lub gościnie są zaproszeni do rozmowy, jakie zagadnienia będą tematem spotkania, ile czasu jest zarezerwowane na spotkanie, jaka jest formuła rozmowy i czy osoba prowadząca będzie ją moderować, czy przewidziane są pytania od słuchaczy i słuchaczek, co musimy wiedzieć na temat przestrzeni, w jakiej będziemy rozmawiać (w przypadku tv), to nam pozwoli adekwatnie dobrać strój, czy będzie na miejscu makijażystka, czy same potrzebujemy o to zadbać.

  ***

  Tematy wystąpień publicznych i relacji z mediami z Michałem Siegiedą i debatowanie z Wojciechem Muzalem znajdują się w programie szkoleń online na weekend 24-25.02.2024. Uczestniczki szkolenia będą miały także okazję spotkać się z samorzadowczyniami: Antonina Majchrzak, radna Rady Miejskiej w Łodzi, Małgorzata Storma-Piotrowska, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Maszewie, kandydująca na stanowisku burmistrzyni, Agata Wojda, w latach 2021-2023 Wiceprezydentka Kiels, kandydująca na stanowisko Prezydentki Kielc, Joanna Wons-Kleta, wójtka Gminy Pawonków, Joanna Wowrzecka, Radna Mista Cieszyna z „KWW Siła” i kandydatka na Prezydentkę Cieszyna.