W sobotę było o tym: o czym decyduje gmina, po co istnieją powiaty, co ma wojewoda do marszałka i czemu nie ma żadnej marszałkini, oraz bliskie spotkania z trzema radnymi: Urszula Niziołek-Janiak, Sylwia Stelmach-Piątkowska i Jolanta Niezgodzka.
W niedzielę: Granice samorządności, w tym między innymi o tym, ile władzy mają samorządy i jak dzięki temu mogą działać – Adam Gendźwiłł; Budżet samorządu, czyli o przychodach i wydatkach, Wieloletniej Prognozie Finansowej, jak czytać i rozumieć budżet i jak w niego ingerować – Milena Kowalska: Q&A z Joanną Wons-Klatą, czyli o tym, jak kształtować działania lokalne z poziomu bycia Wójtką.
***
Drugi zjazd on-line, który odbył się w dniach 9 – 10.12.2023 poświęcony był innowacjom w samorządach i prototypowaniu działań, które maja służyć mieszkankom i mieszkańcom w tworzeniu bardziej przyjaznych, funkcjonalnych i bezpiecznych przestrzeni w miastach. Naszą ekpertką była Joanna Erbel, autorka książki „Wychylone w przyszłość. Jak zmienić świat na lepsze.”
Kwestie dotyczące kompetencji samorządów i granic samorządności prowadził dla nas Adam Gendźwiłł.
Miałyśmy także spotkanie z radną Kopenhagi Katrine Kildgaard, która opowiadała nam o motywacji do zaangażowania się w politykę lokalną, swojej kampanii wyborczej, o tym, z jakimi wyzwaniami mierzyła się na początku pracy będąc młodą kobietą oraz o tym, jak ważne jest wsparcie ze strony koleżanek z innych partii politycznych. Mówiła także o tym, jakie tematy są kluczowe żyjąc w jednym z najlepszych miast na świecie, jak współpracować z organizacjami pozarządowymi i młodzieżą, i jak dbać o siebie. Rozmowę z polskimi napisami obejrzycie tutaj.
O naszych ekspertkach i ekspercie przeczytacie tutaj: O nas – Dziewczyny do Polityki!