Zespół w składzie Ewa Surowiec, Anna Niezgodzka i Emilia Skibińska sprawdzał, ile drzew rośnie w Bytomiu. Społeczna inwentaryzacja drzew to wspaniałe narzędzie edukacyjno-kontrolne. Im więcej będziemy wiedzieć o drzewach, tym lepiej będziemy je chronić m.in. przed nieuzasadnionymi wycinkami – mówi Ewa Surowiec.
Wszystkie osoby, które dołączyły do akcji szukały wyjątkowych okazów drzew, uczyły się jak je rozpoznawać i inwentaryzować, a tym samym w przyszłości lepiej chronić. Wspiera je w tym przedsięwzięciu Julia Góra: przyrodniczka zawodowo związana ze Śląskim Ogrodem Botanicznym w Radzionkowie, a prywatnie z Bytomiem. Na co dzień zajmuje się koordynacją warsztatów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, naucza, prowadzi wykłady eksperckie i spacery przyrodnicze. Posiada ogromne doświadczenie botaniczne i potrafi zarazić swoją pasją do drzew nawet najbardziej opornych.
Więcej o pierwszym spacerze tutaj
Tutaj obejrzycie zdjęcia ze spaceru
Kolejnym wydarzeniem było 𝘀𝗽𝗼𝘁𝗸𝗮𝗻𝗶𝗲 z twórcami MAPY DRZEW ŁODZI, Małgorzatą Godlewską i Szymonem Iwanowskim, którzy opowiadali:
– o całym procesie inwentaryzacji drzew w Łodzi,
– o roli drzew w mieście,
– tworzenia specjalnej aplikacji do sprawnej i efektywnej inwentaryzacji drzew,
– budowania silnej grupy społecznych opiekunów drzew,
𝗼𝗿𝗮𝘇 𝗼 𝗶𝗰𝗵 𝗻𝗶𝗲𝘂𝘀𝘁𝗮𝗻𝗻𝗲𝗷 𝘄𝗮𝗹𝗰𝗲 𝗼 𝘂𝘁𝗿𝘇𝘆𝗺𝗮𝗻𝗶𝗲 𝘀𝘁𝗮𝗿𝗲𝗴𝗼 𝗱𝗿𝘇𝗲𝘄𝗼𝘀𝘁𝗮𝗻𝘂 Ł𝗼𝗱𝘇𝗶.
Pełny opis wydarzenia znajdzie tutaj.
Bieżących informacji dotyczących działań na rzecz ochrony drzew w Bytomiu, szukajcie tutaj:
Grafika: Zofia Paśnik