Przejdź do treści

Live z Hanną Gill-Piątek, Polska 2050

    W sejmie jest obecnie 131 posłanek i 329 posłów*. Najwięcej kobiet jest Klubie Parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości 55 os. Potem w Koalicji Obywatelskiej 48 os. i na Lewicy 18 os.

    ▪️ Jakie znaczenie w polityce ma płeć?
    ▪️ Czy kobiety w polskiej polityce wspierają się, czy rywalizują?
    ▪️ Co trzeba poświęcić dla polityki, a co można zyskać?

    Naszą drugą gościnią będzie Hanna Gill-Piątek, posłana na Sejm IX kadencji (od 2019), działaczka samorządowa i aktywistka miejska.

    Ponieważ wspieramy dziewczyny i kobiety w działaniach aktywistycznych i politycznych, ciekawi nas zawodowa droga Hanny, jej motywacje i sposoby radzenia sobie z trudnościami.
    Zapytamy ją zatem o to:
    ▪️ Kim jako dziewczynka chciała zostać w przyszłości?
    ▪️ Kiedy aktywizm jest dobrą trampoliną do polityki?
    ▪️ Co napędza ją do działania, a co podcina skrzydła?
    ▪️ Jak sobie radzi z krytyką i hejtem w sieci?

    Hanna Gill-Piątek – do polityki weszła dzięki Partii Zielonych, gdzie zasiadała w Radzie Krajowej i pełniła funkcję sekretarzyni partii. W latach 2011-14 prowadziła Świetlicę Krytyki Politycznej na Piotrkowskiej 101 w Łodzi. Działała na rzecz lokatorów i przeciw niesprawiedliwym eksmisjom, najpierw jako aktywistka, potem, w latach 2014-16, w łódzkim samorządzie. Zmieniła rolę, by dopilnować, że mieszkańcy z enklaw biedy nie zostaną pozostawieni na bocznym torze przy odnowie miasta. Prowadząc ministerialny projekt stworzyła pierwsze w Polsce Centrum Wiedzy o Rewitalizacji.
    Znana z felietonów w Krytyce Politycznej, Przekroju, Dzienniku Łódzkim i Dużym Formacie Gazety Wyborczej. Z Henryką Krzywonos napisała książkę „Bieda. Przewodnik dla dzieci”, za którą otrzymały nominację do Okularów Równości.

    Prowadzenie: Anna Jurek, filozofka i edukatorka, związana ze Stowarzyszeniem Tkalnia i Fundacją SPUNK.

    Słuchajcie nas i oglądajcie 21.06 br. o godz. 17.00 na profilu FB Stowarzyszenia Tkalnia.

    LIVE MOZECIE OBEJRZEĆ TUTAJ