Live z Olgą Wiechnik
„Wszyscy wokół albo oszuści, albo komedianci, albo ludzie bezdennie słabi. Ja miotam się bezsilnie, bo oczywiście „babie” nie pozwoli przecież nikt z tych mężów stanu polityki prowadzić, a tymczasem wierzcie mi, że my byśmy tę politykę o całe niebo dalej i lepiej prowadziły niż oni! – pisała w 1916 r. do męża Zofia Moraczewska.”
104 lat temu Polki wywalczyły sobie prawa wyborcze. Do Sejmu Ustawodawczego, który miał na nowo określić sposób funkcjonowania państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości, weszło 442 mężczyzn i 8 kobiet: Zofia Moraczewska, Maria Moczydłowska, Zofia Sokolnicka, Anna Piasecka, Jadwiga Dzubińska, Franciszka Wilczkowiakowa, Gabriela Balicka oraz Irena Kosmowska.
Nazywano je posełkami albo posełkiniami, czasem poślicami. Wywodziły się z różnych środowisk, ale – często wbrew swoim partiom – działały wspólnie w sprawach, które uważały za ważne: sprawach kobiet.
Z Olgą Wiechnik, autorką książki „Posełki: osiem pierwszych kobiet” porozmawiamy o tym:
jak wyglądał ich dzień (to jest kawałek dla kogoś o mocnym żołądku) ,
czy w swoich działaniach politycznych miały wsparcie ze strony rodzin,
jakie inicjatywy je łączyły, a co dzieliło,
co zawdzięczamy pierwszym posełkom,
a nade wszystko, co pozostało podobne, a co się zmieniło, kiedy myślimy o posłankach początku XX i XXI wieku.
Olga Wiechnik – absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim i Polskiej Szkoły Reportażu. Dziennikarka i redaktorka, przez kilka lat współpracowała z „Wysokimi Obcasami”, publikowała m.in. w „Przekroju”, „Malemenie”, „Twoim Stylu”. Autorka reportażu historycznego „Posełki. Osiem pierwszych kobiet”, który ukazał się w 2019 roku w Wydawnictwie Poznańskim. W styczniu 2023 w tym samym wydawnictwie ukaże się jej druga książka.
Prowadzenie: Anna Jurek, edukatorka i filozofka związana ze Stowarzyszeniem Tkalnia i Fundacją SPUNK.
Zapraszamy na rozmowę 29.11.2022 godz. 18.00 na FB Stowarzyszenia Tkalnia.
Wydarzeniu matronują:
Łódzki Szlak Kobiet,
Księgarnia Do Dzieła,
Biblioteka Wolność.
Rozmowy posłuchajcie tutaj.