Przejdź do treści

Live: Jak płonąć, żeby się nie wypalić?

  Live o regeneracji sił.

  „Wierzymy, że przeciwdziałanie wypaleniu aktywistycznemu to nie zadanie „naprawienia siebie” i doskonalenia sposobów zarządzania sobą w czasie czy zwiększania efektywności pojedynczych aktywistów i aktywistek.
  Nie jesteśmy zepsute, nie jesteśmy uszkodzeni, jeśli się wypalamy. Zmęczenie to naturalny stan, a wypalenie to zrozumiała reakcja na przeciążenia trudne do udźwignięcia, na normę eksploatacji i samoeksploatacji, na ekonomię braku, normę nieustannej dostępności, przemoc i dzielenie społeczności.”
  – czytamy na stronie Inicjatywy RegenerAkcja.

  Razem z jedną z koordynatorek Natalia Sarata porozmawiamy o tym:
  ▪️ jak rozpoznawać objawy wypalenia,
  ▪️ od czego zacząć dbanie o siebie,
  ▪️ jak zmienić sposób myślenia na bardziej przyjazny i wspierający,
  ▪️ jak działać w przestrzeni publicznej z głową, a nie na stresie.

  Natalia Sarata – aktywistka troski, socjolożka, edukatorka antydyskryminacyjna, facylitatorka, twórczyni Fundacji RegenerAkcja. Od dwóch dekad zaangażowana w emancypacyjne ruchy społeczne, w tym przede wszystkim feministyczny i queerowy. Sama doświadczyła wypalenia
  aktywistycznego, obecnie na co dzień wspiera społeczników, działaczki, osoby aktywistyczne, a także ich organizacje i grupy w przytomnym stawaniu wobec konfliktów, w trudnych rozmowach na ważne tematy i w praktykowaniu troski o siebie nawzajem. Wierzy w moc wspólnego zdrowienia ze skutków opresji, organizuje tzw. infrastrukturę troski dla grup, organizacji i ruchów społecznych. Prowadzi podcast RegenerAkcyjne Rozmowy i grupy wsparcia “Wspólna” dla zmęczonych aktywistów i aktywistek. Mieszka w Warszawie i Szuminie, przez połowę życia związana z Krakowem, pochodzi ze Szczawnicy w Pieninach. Więcej o działaniach: https://oddychaj.regenerakcja.pl/

  Prowadzenie: Anna Jurek, filozofka i edukatorka, związana ze Stowarzyszeniem Tkalnia. Wiceprezeska Fundacji SPUNK. Od dwóch lat ćwiczy jogę i bardziej regularnie medytuje, co pozwala jej utrzymać umysł we względnej równowadze.

  Startujemy o godz. 18.00 na FB Tkalni.

  TUTAJ OBEJRZYCIE LIVE