Live o regeneracji sił.
„Wierzymy, że przeciwdziałanie wypaleniu aktywistycznemu to nie zadanie „naprawienia siebie” i doskonalenia sposobów zarządzania sobą w czasie czy zwiększania efektywności pojedynczych aktywistów i aktywistek.
Nie jesteśmy zepsute, nie jesteśmy uszkodzeni, jeśli się wypalamy. Zmęczenie to naturalny stan, a wypalenie to zrozumiała reakcja na przeciążenia trudne do udźwignięcia, na normę eksploatacji i samoeksploatacji, na ekonomię braku, normę nieustannej dostępności, przemoc i dzielenie społeczności.” – czytamy na stronie Inicjatywy RegenerAkcja.
Razem z jedną z koordynatorek Natalia Sarata porozmawiamy o tym:
jak rozpoznawać objawy wypalenia,
od czego zacząć dbanie o siebie,
jak zmienić sposób myślenia na bardziej przyjazny i wspierający,
jak działać w przestrzeni publicznej z głową, a nie na stresie.
Natalia Sarata – aktywistka troski, socjolożka, edukatorka antydyskryminacyjna, facylitatorka, twórczyni Fundacji RegenerAkcja. Od dwóch dekad zaangażowana w emancypacyjne ruchy społeczne, w tym przede wszystkim feministyczny i queerowy. Sama doświadczyła wypalenia
aktywistycznego, obecnie na co dzień wspiera społeczników, działaczki, osoby aktywistyczne, a także ich organizacje i grupy w przytomnym stawaniu wobec konfliktów, w trudnych rozmowach na ważne tematy i w praktykowaniu troski o siebie nawzajem. Wierzy w moc wspólnego zdrowienia ze skutków opresji, organizuje tzw. infrastrukturę troski dla grup, organizacji i ruchów społecznych. Prowadzi podcast RegenerAkcyjne Rozmowy i grupy wsparcia “Wspólna” dla zmęczonych aktywistów i aktywistek. Mieszka w Warszawie i Szuminie, przez połowę życia związana z Krakowem, pochodzi ze Szczawnicy w Pieninach. Więcej o działaniach: https://oddychaj.regenerakcja.pl/
Prowadzenie: Anna Jurek, filozofka i edukatorka, związana ze Stowarzyszeniem Tkalnia. Wiceprezeska Fundacji SPUNK. Od dwóch lat ćwiczy jogę i bardziej regularnie medytuje, co pozwala jej utrzymać umysł we względnej równowadze.
Startujemy o godz. 18.00 na FB Tkalni.