Przejdź do treści

Konferencja

Grafika: Mateusz Mirys

Niemożliwa jest demokracja bez kobiet w polityce. Niewykonalna jest polityka uwzględniająca interesy kobiet bez kobiet w polityce. Nie ma szans na skuteczną walkę z katastrofą klimatyczną bez kobiet w polityce.
Zapraszamy Was na konferencję, na której opowiemy, jak wspierać dziewczyny, kobiety i osoby w stawianiu pierwszych kroków w polityce.

◾ Jaką wiedzę musimy mieć wchodząc do polityki?
◾ Jakie umiejętności potrzebujemy zdobyć?
◾ Jak rozwijać i wykorzystywać swój potencjał?
◾ Jak być skuteczną w działaniu i budowaniu sojuszy?

Konferencja odbędzie się w Mediatece MeMo na ul. Moniuszki 5 w Łodzi 18 lutego 2023, w godzinach 13.00-19.00.

DOSTĘPNOŚĆ
Konferencja będzie tłumaczona na Polski Język Migowy. Obiekt, w którym jest organizowana jest dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Plan konferencji przestawia się następująco:
13.00 – 13.15 Powitanie i rozpoczęcie: Weronika Jóźwiak – pomysłodawczyni i koordynatorka kampanii „Dziewczyny do polityki”, Eliza Gaust – Pełnomocniczka ds. Równego Traktowania, Anna Jurek – prowadząca konferencję.
13.15 – 14.15 Kobiety w polityce kiedyś i dziś. Olga Wiechnik autorka książki „Posełki: osiem pierwszych kobiet” i Ewa Kamińska Bużałek z Łódzkiego Szlaku Kobiet dadzą nam rys historyczny
14.15 – 15.15 Sprawy, o które walczymy. Wystąpienia uczestniczek kampanii „Dziewczyny do polityki”: Anna Pięta, Monika Kotulak, Zuzanna Janusz, Dagmara Adamiak, Patrycja Durska.
15.15 – 15.30 Przerwa na kawę
15.30 – 16.30 Sprawy, o które walczymy. Wystąpienia uczestniczek kampanii „Dziewczyny do polityki”: Wiktoria Soszka, Ewa Surowiec, Katarzyna Nowakowska, Iga Borowiecka-Grzywacz, Wioletta Olejarczyk.
16.30 – 17.30 Jakich kobiet w polityce potrzebujemy dziś? – panel ekspertek: Daria Gosek-Popiołek – posłanka na sejm IX kadencji, Antonina Majchrzak – radna Rady Miejskiej w Łodzi, Magdalena Tchórznicka – szefowa zespołu politycznego Fundacji Szkoła Liderów. Jakiej wiedzy i umiejętności potrzebujemy na starcie? Jak angażować kobiety do polityki? Czy mechanizm suwakowy jest skuteczny?
17.30 – 17.45 Przerwa na kawę
17.45 – 18.45 O namierzaniu wewnętrznego patriarchalnego dziada i budowaniu pewności siebie, czyli Marta Niedźwiecka o tym, jak zatroszczyć się o siebie, kiedy chcemy wpływać na otaczającą nas rzeczywistość.
18.45 – 19.00 Zakończenie
19.00 Koncert „Di libe brent wi a nase Szmate” [jid: Miłość płonie jak mokra Szmata] queerowej kapeli podwórkowej. Maja Luxenberg, od przeszło dwóch lat występuje solo, akompaniując sobie na akordeonie, pianinie i przeszkadzajkach.

Konferencja będzie transmitowana on line na FB „Dziewczyny do polityki”.

Matronami i patronami wydarzenia są:

  • Krytyka Polityczna
  • Akcja Demokracja
  • Stowarzyszenie Kongres Kobiet
  • Łódzki Szklak Kobiet
  • Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom
  • AgroPermaLab Centrum Badań Edukacyjnych
  • Gazeta Radomszczańska