Przejdź do treści

ERAkobiet w Radomsku

    ERAkobiet, czyli projekt mający na celu przywrócenie pamięci i obudzenie świadomości na temat roli kobiet w życiu i rozwoju Radomska.

    W ramach tego działania powstaje kolorowanka edukacyjna z wytypowanymi pierwszymi 10 kobietami ważnymi dla naszego miasta. – mówi Iga Borowiecka-Grzywacz, autorka pomysłu i uczestniczka naszego projektu. Wśród nich znajdą się m.in.: Jadwiga Andegaweńska, królowa Polski z dynastii Andegawenów (na grafice obok), Bona Sforza, królowa Polski i wielka księżna litewska, Joanna Psarska, powstańczyni styczniowa, Maria Moczydłowska, pierwsza posłanka, Krystyna Kwiatkowska, pisarka SF i fantasty, Miriam Chaszczewacka, nastolatka, Żydówka, pisała dziennik w getcie, Natalia Abramowicz i Weronika Kalek zostały uhonorowane tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, Karolina Klar, nauczycielka, matka chrzestna sztandaru Związku Legionów Polskich.

    Gotowa publikacja w formie teczki z pojedynczymi kartami do powielania z ilustracją i biogramem, zostaną rozpowszechnione w szkołach i przedszkolach. Będą to znakomite materiały uzupełniające lekcje historii. Planowane są następne teczki i warsztaty dla młodzieży. – Naszym największym sukcesem jest decyzja i podjęte kroki w celu zawiązania fundacji zrzeszającej i działającej na rzecz radomszczanek. – dodaje Iga Borowiecka-Grzywacz.

    Uroczysta promocja odbędzie się 8 marca w Muzeum Regionalnym i będzie podkreśleniem trwającej wystawy „Damy i gorszycielki. Kobieta w dwudziestoleciu międzywojennym“. Więcej o wystawie można przeczytać tutaj: https://muzeum.radomsko.pl/otwarcie-nowej-wystawy-damy-i-gorszycielki-kobieta-w-dwudziestoleciu-miedzywojennym/