Kolejny zjazd obejmował następujące tematy, które omawiały wspaniałe ekspertki:
Ekonomia feministyczna (ang. feminist economics) – jest dyscypliną ekonomii, która wprowadziła pojęcie płci społeczno-kulturowej (ang. gender). Ekonomia feministyczna wywodzi się z neoklasycznej teorii ekonomii, którą zaczęto rozszerzać na obszary badań nad sytuacją kobiet w gospodarce. „Dzięki wzbogaceniu teorii neoklasycznej w feministyczny punkt widzenia możemy analizować zróżnicowanie zarobków kobiet i mężczyzn, przejawy dyskryminacji na rynku pracy, podział pracy w rodzinie, decyzje prokreacyjne, następstwa przerwania pracy zawodowej dla dalszej kariery oraz wpływ subsydiowania całodziennych placówek opieki nad dzieckiem na podaż kobiecej siły roboczej” (S.Gustafsson, 2003, s. 44).
Nasza ekspertka: Anna Zachorowska-Mazurkiewicz, profesorka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Instytucie Ekonomii, Finansów i Zarządzania oraz dyrektorka Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych UJ. Ekonomistka o zainteresowaniach badawczych skupiających się wokół heterodoksyjnych szkół myśli ekonomicznej, szczególnie ekonomii instytucjonalnej i feministycznej. Pisała na temat sytuacji kobiet w Stanach Zjednoczonych, Unii Europejskiej i w Polsce, nierównościach społecznych i ekonomicznych, jak również o relacjach płci w ekonomii. Opublikowała książkę Praca kobiet w teorii ekonomii: perspektywa ekonomii głównego nurtu i ekonomii feministycznej, Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2017 roku książka ta była nominowana do nagrody genderowej książki roku przyznawanej przez Polskie Towarzystwo Gender.
Sesja Q&A z posłanką: Magdalena Biejat – od urodzenia mieszka w Warszawie, studiowała socjologię na Uniwersytecie w Grenadzie i Uniwersytecie Complutense w Madrycie. Do 2019 roku pracowała jako badaczka w Fundacji „Stocznia”. Członkini partii Razem, posłanka na Sejm IX kadencji, wiceprzewodnicząca Koalicyjnego Klubu Lewicy. Ma dwoje dzieci i psa.
WOS dla zaawansowanych – jak działa państwo na szczeblach: lokalnym i ogólnopolskim? Najważniejsze dokumenty prawne. O sile powoływania się na podstawę prawną we wszelkich obszarach życia publicznego. Dostęp do informacji publicznej – czym jest, jak go stosować i kiedy?
Nasza ekspertka: Alina Czyżewska – aktorka, aktywistka. Współzałożycielka ruchu miejskiego Ludzie dla Miasta w rodzinnym Gorzowie Wielkopolskim, który doprowadził w 2014 do zmiany lokalnej (wieloletniej) władzy. Członkini Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, organizacji monitorującej działania władz publicznych. Edukatorka, działaczka obywatelska. Wspiera mieszkańców i mieszkanki w działaniach związanych z aktywnością publiczną i na rzecz dobra wspólnego. Szkoli z prawa do informacji, z obywatelskich narzędzi wpływania na rzeczywistość publiczną. Trenuje „sztukę społecznego wpływu”. Interweniuje w sytuacjach nadużywania władzy i przekraczania kompetencji przez osoby pełniące funkcje publiczne i organy władzy. Wspiera osoby i procesy zmian w przemocowych środowiskach pracy (urzędy, instytucje kultury, szkoły). Wykłada w Collegium Civitas. Fanka prawa, praw człowieka, art 7, 30, 31 i 61 Konstytucji.
Świat bez kobiet – historia ruchów feministycznych, jak feminizm rozwijał się w Polsce, gdzie jesteśmy dziś? Będziemy pracować z dwoma roadziałami ksiązki Agnieszki Graff „Świat bez kobiet. Płeć w polskim życiu publicznym”, które zostało wznowione i rozbudowane o nowe perspektywy.
Nasza ekspertka: Agnieszka Graff – kulturoznawczyni i publicystka, absolwentka Amherst College, Oxfordu i Szkoły Nauk Społecznych przy IfiS PAN, profesorka w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego, badaczka feminizmu i antyfeminizmu. Oprócz Świata bez kobiet (2001, poszerzone wydanie: Marginesy 2021), wydała też: Rykoszetem. Rzecz o płci, seksualności i narodzie (W.A.B., 2008), Matkę feministkę (KP, 2014) oraz Memy i graffy. Dżender, kasa i seks (KP, 2015, wspólnie z Martą Frej). Jej ostatnia książka, napisana wspólnie z Elżbietą Korolczuk, to Kto się boi gender? Prawica, populizm i feministyczne strategie oporu (KP, 2021, Routledge, 2021). W serii z Różą Krytyki Politycznej ukazał się autobiograficzny wywiad rzeka pt. Graff. Jestem stąd (2014; współautorem jest Michał Sutowski). Publikowała teksty naukowe w takich czasopismach jak: „Signs”, „Public Culture”, „East European Politics and Societies”, „Feminist Studies”, „Czas Kultury” i „Teksty Drugie”. Współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 Marca, członkini rady programowej stowarzyszenia Kongres Kobiet, współpracuje z Fundacją Batorego. Od kilku lat pisuje felietony do „Wysokich Obcasów”. Autorka polskiego przekładu „Własnego pokoju” Virginii Woolf.
Jak mądrze walczyć o klimat? – co trzeba wiedzieć o zmianach klimatu, gdzie szukać rzetelnych danych i informacji, jakie działania są skuteczne, jak je wprowadzać na poziomie lokalnym i ogólnopolskim, walka o atom.
Nasza ekspertka: Kasia Jagiełło – ekspertka ds. różnorodności biologicznej i aktywistka klimatyczna. W latach 2014-2018 członkini Rady ds. Rolnictwa Ekologicznego przy Ministrze Rolnictwa. Wieloletnia frontmenka Greenpeace. W kwietniu 2016 przez kilka dni okupowała dach Ministerstwa Środowiska pod hasłem „Cała Puszcza parkiem narodowym”, a w 2017 blokowała harvestery wycinające Puszczę Białowieską. W 2016 została uznana przez „Wysokie Obcasy” za jedną z 50 najbardziej wpływowych kobiet w Polsce, w 2018 – za jedną z najśmielszych. Absolwentka Leadership Academy for Poland i Szkoły Liderów Politycznych. Obecnie doradczyni Szymona Hołowni ds. przyrody i klimatu.